Ktoré spoločnosti vlastní Google a nevedeli ste o tom
Google spadá nejakú tú dobu pod Alphabet a pod Google spadajú ďalšie spoločnosti, ktoré podnikajú najrôznejšie start-upy a vymakané projekty. Poďme sa pozrieť na niektoré, ktoré má pán Google vo svojej zbierke, a vy ste o tom možno ani nevedeli. Či?
1. Tilt Brush
Ide o dizajnový nástroj, ktorý umožňuje kresliť 3D obrázky. A nielen to, jednotlivé 3D obrazy sa dajú aj animovať a zdieľať. Pozrite:
2. Waze
Je appka ktorá je navigovaná GPS a užívatelia zdieľajú dopravné informácie v reálnom čase, a tak si môže každý nájsť najlepšiu trasu a vyhnúť sa zápcham.
Google kúpil Waze napriek tomu, že má vlastnú navigáciu cez Google Maps, ktorým však chýba zapojenie používateľov a komunita, ktorú Waze dokázal vytvoriť. Okrem toho nechcel, aby bol Waze kúpený Facebookom alebo Applom.
3. Deep Mind Technologies
Zameriava sa na vývoj umelej inteligencie. Vyvíjajú algoritmy, ktoré sú schopné naučiť sa hrať hry, ako napríklad Space Invader. Táto umelá inteligencia zvládla hru natoľko, že sa stala najlepším hráčom Space Invader-a na svete. V konečnom dôsledku je snahou Deep Mind vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá by pomáhala triediť a dať zmysel kvantám dát na internete, a použiť ich zmysluplným spôsobom, napríklad v zdravotníctve.
5. Titan Aerospace a Skybox Imaging
Titan Aerospace ako spoločnosť, ktorá vyrába drony poháňané solárnou energiou a satelitná spoločnosť Skybox Imaging by okrem iného mohli zlepšiť dostupnosť internetu na celom svete. Touto akvizíciou môže Google integrovať satelitné technológie Skybox Imaging s Google Maps.
6. Nest
Nest založil Tony Fadell, ktorý je známy ako „otec iPod-u“. Spoločnosť je však primárne známa produkciou termostatu, ktorý sa dá ovládať z vášho mobilu odvšadiaľ. Vyrába aj inteligentné detektory dymu a bezpečnostné kamery pre domácnosť. Google chcel týmto rozšíriť svoje pôsobenie medzi domácimi spotrebiteľmi.
7. Bot&Dolly
Spoločnosť, ktorá je známa výrobou robotických ramien všemožných tvarov a funkcií, prevažne pre filmový priemysel. Spájajú mechaniku so špeciálnymi softvérmi pre filmy, architektúru a digitálnu výrobu. Ich robot Iris je zodpovedný za efekt v oskarovom filme Gravity, keď Sandra Bullock poletuje vo vesmíre v beztiažovom stave. V spolupráci so spoločnosťou Framestone, tak vytvorili dokonalý vizuálny efekt.
8. Google X (alebo len X)
Je divízia Googlu, ktorá sa zaoberá okrem iného aj vývojom samoriadiacich áut a očných šošoviek, ktoré sú schopné zaregistrovať úroveň glukózy v našom tele (potenciálne veľmi užitočné pre ľudí trpiacich cukrovkou…).
9. Project Loon
Tento projekt bol spustený v roku 2013 a použil výškové balóny naplnené héliom na prenos internetových satelitov nad miestami, kde by sa dalo iba ťažko dostať. Test bol úspešný, tieto balóny priniesli internetové pripojenie pre školu v Brazílii a môžu ostať lietať viac než 100 dní. Viac si o tomto „Moonshot Lab“ môžete vypočuť od človeka, ktorý ho riadi.
Viete o ďalšom zaujímavom projekte, ktorý má pod hlavičkou Google? Dajte nám vedieť v komentári 🙂
Zdroje: