Logo, tlačoviny, web dizajn. Ps, Ai alebo Id?
Photoshop, Illustrator, InDesign.
Súrodenci od Adobe majú spoločné grafické „gény“, avšak každý z programov má svoje vlastné prostredie, ktoré ponúka možnosti pre tvorbu množstva grafických výstupov, avšak každý z nich je pánom v tej svojej oblasti. Poďme sa pozrieť na to, kedy je dobré použiť PS-ko, kedy Ai-čko a kedy spustiť radšej InDesign.
Photoshop
Photoshop je bitmapový grafický program určený primárne na tvorbu a úpravu rastrovej grafiky. To znamená, že sa skladá z maličkých farebných štvorčekov – pixelov. Ako už názov programu hovorí, Photoshop bol pôvodne vyvinutý na úpravu fotografií. Časom sa začal používať aj na veľa iných grafických prác (napr. na tvorbu bannerov, web dizajnu), a tak postupne začalo Adobe vyvíjať nové funkcie pre ich uľahčenie.
Využíva sa na:
-
Úprava fotografií, retuš
-
Digitálne umelecké techniky (digitálna maľba, kresba, fotomanipulácie,…)
-
Web dizajn, UI dizajn
-
Tvorba webovej grafiky
-
Motion grafika
Môžem vo Photoshope vytvoriť vizitku alebo leták?
Samozrejme, dá sa to, ale neodporúčam to. Na tvorbu tlačovín sú oveľa vhodnejšie programy, dokonca priamo v balíku od Adobe (napr. InDesign, Illustrator). Pokiaľ však chcete vytlačiť prácu vytvorenú vo Photoshope, nezabudnite súboru nastaviť rozlíšenie 300 DPI a farebný režim CMYK.
Vytvorím vám logo vo Photoshope. Nie, ďakujem!
Asi najčastejšou chybou je domnienka, že Photoshop je ideálny nástroj pre tvorbu loga. Logo je potrebné vždy vytvoriť vo vektoroch, Photoshop však pracuje s pixelmi. Čo to znamená? Pozrime sa nižšie na naše logo:
Bitmapový obrázok (v našom prípade logo) sa pri zväčšení skresľuje, rozmaže. Vektorový obrázok sa skladá z kriviek a vďaka tomu je jeho rozmer možné akokoľvek zväčšovať bez straty kvality. Kde teda taký vektor vytvoríme? V Illustratore.
Alternatívy zadarmo:
Photoshop si môžete stiahnuť na 30 dní zadarmo, potom je na ďalšie použitie potrebná jeho kúpa.
Skúste využiť alternatívy zadarmo, ako napr. Gimp, Pixlr, Paint.NET.
Illustrator
Illustrator je vektorový program určený na tvorbu ilustrácií, objektov, loga. Grafiku vytvorenú v Illustratore je možné ľubovoľne zväčšovať bez straty kvality. Obrovskou výhodou je jeho vektorový výstup. Program dokáže obmedzene pracovať aj s bitmapou.
Využíva sa na:
-
Logo, logotyp
-
Tlačové kampane
-
Webová grafika
-
Motion grafika
-
Ilustrácie
Môžem v Illustratore vytvoriť aj celý web dizajn?
Od verzie Illustrator CC je možná aj tvorba web dizajnu. Stále častejšie sa stretávam s jeho využitím hlavne pri tvorbe responzívneho webu. Ponúka pixel-perfect prostredie, export do SVG a veľa ďalšieho. Či si na tvorbu webu vyberiete Illustrator alebo Photoshop, to už je, samozrejme, na preferenciách každého z vás.
Využíva sa Illustrator aj na úpravu fotiek?
Vyššie som spomínala, že Illustrator dokáže obmedzene pracovať aj s bitmapou. Na úpravu fotiek ale radšej využite Photoshop, ktorého funkcie týkajúce sa úpravy fotografií ponúkajú značne viac možností.
Alternatívy zadarmo:
Illustrator si môžete stiahnuť na 30 dní zadarmo, potom je na ďalšie použitie potrebná jeho kúpa.
Skúste využiť alternatívy zadarmo, ako napr. InkScape, DrawPlus.
InDesign
InDesign sa využíva na zalamovanie a sadzbu prevažne viacstránkových dokumentov s množstvom textov, fotiek a grafík. Využíva sa pri tvorbe kníh, časopisov, brožúr, vizitiek, letákov. Čiže InDesign vám príde vhod, pokiaľ vytvárate dokument, ktorý sa bude následne tlačiť. V InDesigne dokážete spojiť všetku grafiku vytvorenú vo Photoshope a Illustratore do jedného dokumentu (napr. časopisu). Okrem dokumentov, ktoré sa budú tlačiť InDesign dokáže vytvoriť aj interaktívne PDF, v ktorom viete použiť rôzne odkazy s preklikom na stránky, videá, animácie, tlačidlá či efekt listovania strán.
Využíva sa na:
-
Knihy
-
Časopisy
-
Viacstranové brožúry
-
Vizitky, letáky
-
Interaktívne PDF
Prečo na tlačoviny nepoužiť radšej Illustrator?
Na rozdiel od Illustratora, InDesign ponúka možnosť automatického číslovania strán, kopec možností formátovania textu a možnosť využitia vzorových strán. Pri formátovaní textu sú užitočné znakové a paragrafové štýly, ktoré po aplikovaní na určený text použijú daný štýl bez nutnosti jeho opätovného nastavovania. Na vzorové strany si môžete umiestniť rôzne opakujúce sa prvky, väčšinou grafiku (napr. pozadie) alebo čísla strán a tie sa vám automaticky zobrazia na každej ďalšej strane vášho dokumentu.
InDesign je teda správnou voľbou pri tvorbe viacstranových dokumentov.
Môžem v InDesigne upravovať fotky a kresliť ilustrácie?
Fotografie sa v InDesigne upravovať nedajú. Na toto je určený primárne Photoshop. Kreslenie ilustrácií je možné, ale je to trochu zložitejšie. Preto radšej odporúčam Illustrator. Ak však chcete využiť upravenú fotografiu alebo vektorovú ilustráciu vo vašom napr. časopise, nezúfajte. Všetky súbory si viete upraviť v príslušnom programe (Photoshop – fotky, Illustrator – vektory) a následne ich môžete importovať do vášho InDesign dokumentu.
Alternatívy zadarmo:
InDesign si môžete stiahnuť na 30 dní zadarmo, potom je na ďalšie použitie potrebná jeho kúpa.
Skúste využiť alternatívy zadarmo ako napr. Scribus.
Ak vás zaujíma téma grafiky, napíšte mi tip na článok, ktorý by som mohla napísať nabudúce 🙂
A ak rozmýšľate nad redizajnom vášho webu, alebo si myslíte, že vaše logo nespĺňa atribúty, ktoré by spĺňať malo, kontaktujte nás, radi sa na to pozrieme.